Bezrobocie w Polsce w 2013 roku

Bezrobocie w Polsce od wielu miesięcy wciąż rośnie i nic nie wskazuje na to, żeby nagle miało znacząco spaść. W lutym 2013 bezrobocie wynosiło 10,6% według Eurostatu i 14,4% według GUS-u. Obydwa poziomy bezrobocia są bardzo duże, ale warto poznać różnicę między nimi, żeby wiedzieć, która definicja bezrobocia jest lepsza.

Bezrobocie w Polsce

Według Eurostatu bezrobocie w Polsce wynosi 10,6%, ale metodologia badania zakłada, że bezrobotni to tylko te osoby, które szukają pracy.

Warto dodać, że zgodnie z metodologią Eurostatu, średnie bezrobocie w Unii Europejskiej wynosi 10,8%, czyli bezrobocie w Polsce jest niższe niż średnia europejska. Są oczywiście kraje ze znacznie niższym bezrobociem (Niemcy, Austria – po ok. 5%), ale są też kraje ze znacząco wyższym bezrobociem, ponad 25% – stopa bezrobocia w Grecji wynosi 27%, a bezrobocie w Hiszpanii to 26,2% mierzonego według metodologii Eurostatu.

Według GUS-u bezrobotnymi są osoby, które zarejestrowały się w Urzędach Pracy. W związku z tym do podawanego przez GUS poziomu bezrobocia wynoszącego 14,2% należy wliczyć osoby, które zarejestrowały się na bezrobociu tylko po to, żeby dostawać zasiłek dla bezrobotnych lub mieć ubezpieczenie, a pracy wcale nie szukają.

bezrobocie w Polsce

Rys. 1. Bezrobocie w Polsce według miast według danych GUS 2011, aktualizacja 12 lutego 2013 roku. Autor: Jamzewsizazamcze na licencji Creative Commons

Wysokość zasiłku na bezrobociu

Wśród tych 14,2% bezrobotnych zarejestrowanych w ZUS znajdują się osoby, które pobierają zasiłek dla bezrobotnych. Aktualnie wysokość zasiłku na bezrobociu przedstawia się następująco:

  1. wysokość zasiłku dla bezrobotnych w 2013 roku wynosi do czerwca odpowiednio 794,20 złotych przez pierwsze trzy miesiące od rejestracji na bezrobociu, oraz 623,60 złotych w kolejnych miesiącach trwania bezrobocia.
  2. po 1 czerwca 2013 czeka nas waloryzacja zasiłku dla bezrobotnych, więc kwota zasiłku w 2013 powinna wzrosnąć i wyniesie odpowiednio 794,2 zł miesięcznie w okresie pierwszych trzech miesięcy posiadania prawa do zasiłku oraz 623,60 zł miesięcznie w okresie kolejnych miesięcy posiadania prawa do zasiłku.

Są to podstawowe stawki zasiłku dla bezrobotnych. Dokładnie opisaliśmy je w artykułach Wysokość zasiłku dla bezrobotnych w 2013 roku i Zasiłki dla bezrobotnych poza kuroniówką.

Bezrobocie w 2013 roku

Bezrobocie w 2013 roku wciąż rośnie, a wzrost znacząco przyśpiesza w porównaniu do ubiegłego roku. O ile w lutym 2012 roku bezrobocie wynosiło 13,5%, to w lutym 2013 wynosi już 14,4%, co oznacza wzrost o blisko jeden punkt procentowy.

Bezrobocie 2013 - Polska

Rys. 2. Bezrobocie w 2013 i 2012 roku. Źródło: GUS. Opracowanie: Zasilek-dla-bezrobotnych.pl.

Pozytywem jest natomiast fakt, że wzrost bezrobocia miesiąc do miesiąca jest niższy niż rok temu. Ponadto historia pokazuje, że wiosną zaczynają się prace sezonowe, co sprawia, że bezrobocie zaczyna spadać. Widać to zresztą na powyższym wykresie.

Z drugie strony kryzys może powstrzymać spadki, chociaż eksperci przewidują, że w połowie roku powinno zacząć się ożywienie gospodarcze. W praktyce wszystko powinno się wyjaśnić do czerwca 2013 roku. Bezrobotnym życzymy więc znalezienia sposobu na to jak znaleźć pracę i przeczekania tych kilku miesięcy na zasiłku.

Słowa kluczowe artykułu:

  • bezrobocie definicja
  • bezrobocie w polsce
  • bezrobocie w polsce 2013
  • ile wynosi bezrobocie w polsce 2013
  • zasilek dla bezrobotnych w polsce
  • bezrobocie polska
  • bezrobocie 2013