Zasiłek dla bezrobotnych

W dzisiejszych czasach każdy pragnie mieć pracę. Nic w tym dziwnego – praca daje niezależność finansową, dzięki której możemy swobodnie dysponować środkami na co dzień, utrzymać dom, rodzinę czy pozwolić sobie na realizację planów i marzeń. Niestety, o pracę w Polsce jest coraz trudniej i bardzo wiele osób, nie tylko młodych, ale również posiadających pewien staż pracy, nie posiada jej i nie może w żaden sposób znaleźć. Wówczas trudno jest się utrzymać z pieniędzy, których się nie posiada. Z pomocą przychodzi państwo, oferując rozmaite zapomogi, w tym zasiłki dla bezrobotnych. Czy jednak każdemu on przysługuje? Czy kwota jest zawsze taka sama? zasiłek dla bezrobotnych – co warto wiedzieć?

Dobrą wiadomością jest to, że od 1 czerwca 2013 roku zasiłki dla bezrobotnych uległy niewielkiemu zwiększeniu, wynikającemu również ze wzrostu cen produktów i usług na rynku polskim. Zasiłek dla osób, których staż pracy nie jest dłuższy niż 5 lat wynosi 80% kwoty podstawowej zasiłku, co daje w rezultacie sumę niecałych 670 zł przez trzy pierwsze miesiące, przez które pobiera się zasiłek. Z czasem ta kwota się zmniejsza do niecałych 520 zł. Osoby, które przepracowały od 5 do 20 lat, mogą pobierać zasiłek w wysokości podstawowej, czyli 100% – jest to niecałe 825 zł przez pierwsze trzy miesiące i nieco ponad 646 zł przez kolejne. Osoby o bardzo dużym stażu, czyli takie, które przepracowały łącznie ponad 20 lat, mogą pobierać zasiłek w wysokości aż 120% kwoty podstawowej, co daje przez pierwsze trzy miesiące niecałe 990 zł, a przez kolejne – lekko ponad 776 zł.

Z czego jednak wynika długość przyjmowania zasiłku? Przede wszystkim ze stopy bezrobocia na danym terenie. Jeżeli na terenie, na którym mieszka bezrobotny, stopa bezrobocia jest niższa niż 150%, to wówczas zasiłek może być przyjmowany jedynie przez 6 miesięcy. Jeżeli natomiast stopa ta jest wyższa niż 150%, to wówczas zasiłek może być pobierany nawet przez 12 miesięcy. Stopę bezrobocia na danym terenie oblicza się w stosunku do krajowej stopy bezrobocia.