Zasiłek dla bezrobotnych – 2013 rok przynosi spore zmiany

Stało się: jak ponad 14% Polaków tracisz pracę (dane na luty 2013). Co dalej? Czy należy Ci się zasiłek dla bezrobotnych? 2013 rok nie przyniósł generalnie większych zmian w tym temacie, jednak warto wiedzieć komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych, jaka jest kwota zasiłku w 2013 roku, gdzie o niego wnioskować i jakie warunki należy spełniać. Na jaki zasiłek możesz liczyć?

Bez większych zmian, zasiłek dla bezrobotnych w 2013 roku wynosi aktualnie odpowiednio 794,20 złotych przez pierwsze trzy miesiące od rejestracji na bezrobociu, oraz 623,60 złotych w kolejnych miesiącach trwania bezrobocia. Jednak uwaga! 1 czerwca 2013 czeka nas waloryzacja zasiłku dla bezrobotnych, więc kwota zasiłku w 2013 powinna wzrosnąć.

Zasiłek dla bezrobotnych – 2013 rok przynosi spore zmiany

Warunkiem przyznania nam zasiłku dla bezrobotnych jest brak wszelkiej możliwości podjęcia pracy. Urząd Pracy, bo to własnie w nim ubiegamy się o omawiany zasiłek postara się znaleźć nam jakąś pracę, płatny staż, szkolenie, lub cokolwiek innego gdzie mogli byśmy zarobić pieniądze.

Istotnym faktem jest więc, że musimy być zdolni i gotowi do podjęcia znalezionej nam pracy. Dlatego też dłuższe wyjazdy i tym podobne mogą skutkować odebraniem nam przyznanego wcześniej zasiłku z powodu braku gotowości do podjęcia zatrudnienia.

Aby móc otrzymać zasiłek dla bezrobotnych w 2013 roku musimy również spełnić inne warunki. Przede wszystkim musimy przepracować przez ostatnie 18 miesięcy łącznie 365 dni, na etacie z co najmniej minimalnym wynagrodzeniem. Musieliśmy również w tym okresie opłacać składki na fundusz pracy, oraz ubezpieczenie społeczne.

Zasiłek macierzyński dla bezrobotnych

Innym sposobem na poprawę sytuacji materialnej jest zasiłek macierzyński. Podobnie jak w poprzednio opisywanym tutaj również wymogiem jest opłacanie uprzednio składek na ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych). Warto pamiętać, że o ile pracując na etacie składki odprowadza za nas pracodawca, to już w przypadku własnej działalności gospodarczej obowiązek ten spada na nas.

Jako ciekawostkę, tylko dla kobiet podam, że mogą się one starać o zasiłek macierzyński również w przypadku gdy w okresie trwania ciąży zakład pracy w którym były zatrudnione ogłosił upadłość.

O zasiłek wnioskować mogą zarówno rodzice (w brew pozorom nie tylko matki dziecka), ale również prawni opiekunowie dziecka.

Czasami sytuacja ekonomiczna rodziny wygląda w taki sposób, że znacznie bardziej opłaca się by to ojciec dziecka był na tak zwanym tacierzyńskim, niż matka na macierzyńskim. Sytuacja taka jest jeszcze co prawda dość rzadko spotykana. Co nie oznacza, że taka opcja nie jest możliwa do zastosowania.

Warunki otrzymania zasiłku dla bezrobotnych

Wnioskować można pod warunkiem, że się nim opiekują. Dyskwalifikujące zarówno dla rodziców jak i prawnych opiekunów jest oddanie dziecka do miejsca zapewniającego mu stałą opiekę przez 5 dni w tygodniu (od poniedziałku do piątku).

Wymiar zasiłku obliczany jest natomiast na podstawie średniej z sumy rocznych zarobków osoby wnioskującej. Do sumy dochodów wliczane są również wszelkiego rodzaju dodatki, premie pracownicze i tym podobne przychody.

Słowa kluczowe artykułu:

  • zasiłek dla bezrobotnych 2013
  • wysokość zasiłku dla bezrobotnych 2013
  • wysoko zasiku dla bezrobotnych
  • zasilek dla bezrobotnych 2013
  • kuroniówka 2013
  • zasilek dla bezrobotnych wysokosc
  • yhs-fh_lsonsw
  • zasilek dla bezrobotnych warunki 2014