Zasiłek dla bezrobotnych w 2014 roku – fakty i mity

W dzisiejszych czasach bezrobocie jest coraz większe i dotyka zarówno ludzi młodych, jak również osoby ze stażem pracy, które zostały z jakichś powodów zwolnione z dotychczasowego miejsca pracy. Wówczas każdy człowiek czuje się taką sytuacją dotknięty i przez pierwsze tygodnie nie wie, jak dalej ma się potoczyć jego kariera. Co jednak istotniejsze, dotychczasowe źródło pieniędzy nagle znika. Wtedy można ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych w 2014. Jak to jednak zrobić, jaki jest wymiar zasiłku w 2014 oraz jak wyglądają formalności?

UP ma pomagać bezrobotnym

Uległy zmianie warunki współpracy osób bezrobotnych z PUP-em. Każda osoba, która zgłosi się jako bezrobotna do Urzędu Pracy, będzie mogła liczyć na opiekę jednego z doradców, który będzie przez cały czas zajmował się jej sytuacją. Każdy zarejestrowany bezrobotny będzie mógł liczyć na oferty pracy nie tylko z rynku lokalnego, docierające do danego Urzędu Pracy, ale również z firm prywatnych, które nierzadko oferują również pracę dla osób niepełnosprawnych oraz starszych. W ten sposób aktywizowane mają być do pracy te osoby, których dotychczas sytuacja była nieciekawa i które miały duże problemy ze znalezieniem pracy. Również jeśli chodzi o zasiłek dla bezrobotnych w 2014, będzie można liczyć na kilka udogodnień.

Wymiar zasiłku w 2014

Jak dotychczas, wymiar zasiłku w 2014 roku będzie stanowił kwotę stosowną do danego stażu pracy. Jeżeli ktoś przepracował powyżej 5 lat, ale nie przekroczył jeszcze 20 lat, to będzie otrzymywał 100% zasiłku, czyli kwotę prawie 800 zł. Jeżeli przekroczone zostało 20 lat stażu pracy, to najpierw wypłacana jest przez trzy miesiące kwota stanowiąca 120% podstawy (ok. 950 zł), a następnie kwota 100% podstawy. W przypadku osób pracujących mniej niż 5 lat, zasiłek w pierwszych trzech miesiącach wynosi 80% kwoty (ok. 630 zł), a następnie mniejsza się do niecałych 500 zł. W ten sposób wynagradzany ma być staż pracy, ale również ma to odbicie w sytuacji prywatnej danego bezrobotnego. Jednocześnie, bezrobotny jest zobligowany do angażowania się kursy oraz rozmaite wsparcie i oferty pracy, oferowane przez urząd.